Отглеждането на бонсай е просто грижа за миниатюрно дърво – това е изкуство, занаят и древна медитативна практика.
Произхождащ от Китай преди хиляди години, бонсаят по-късно е адаптиран от японски градинари, които го развиват до това, което познаваме днес. Бонсай в превод означава „растение в тава“.
Когато избирате дърво, вземете предвид както вашия климат, така и нивото на опит, който имате. Китайски бряст, японски клен и хвойна са популярни дървета за начинаещи. Брястовете и кленовете са студоустойчиви и най-подходящи за отглеждане на открито. Тропическите дървета, като фикуса, се приспособяват най-добре на закрито в региони извън тропиците.
Малките, плитки саксии, в които се поставят дръвчета бонсай, са с размери, които да възпрепятстват растежа на корените. По-големите саксии биха подържали повече почва и вода, позволявайки повече пространство за растеж на корените. Това не е желателно, защото усиленият растеж под почвата би довел до усилен растеж и над нея.
Специализираната почва за бонсай също е важна. Добре дрениращата консистенция предотвратява излишното задържане на вода, което често причинява гниене на корените.
След като донесете своя бонсай у дома, поставете го на място, което отговаря на неговите специфични изисквания за слънчева светлина и температура. Ще намерите тази информация на етикета за грижа за растението.
Отглеждането на млад бонсай, изисква редовно подрязване, за да се стимулира равномерния растеж и да се отстранят мъртвите клони и листата.
Градинарите често манипулират растежа на клоните, като ги увиват първо със защитна рафия, след което ги увиват в желаната форма. Това трябва да се направи внимателно, за да не се повреди кората, а обвивките трябва периодично да се разхлабват, за да се предпазят клоните от увреждане, докато се удебеляват.
Ежедневно проверявайте нивото на влагата в почвата. Когато горният слой е сух, поливайте бавно, докато водата протече в чинията на саксията.
По принцип бонсаят трябва да се тори от пролетта до есента. Хранителните изисквания обаче зависят от възрастта на дървото, така че внимавайте с торенето на младите дръвчета.
И тук идва търпението. Не бързайте да видите цъфтежа на бонсая. Като при всички трайни насаждения, красотата на бонсая не в самия цъфтеж, а в пътуването към него.
Дървото, което може да живее десетилетия или дори векове, ще еволюира с времето, както и вие. И отдавайки нещо съкровено от вас върху всяка издънка и клон, ще маркирате своя бонсай със собствената си идентичност.
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.