Американският президент, чиято администрация настоява за бързо прекратяване на войната на Украйна с Русия, каза в понеделник, че иска Украйна да доставя на САЩ редкоземни елементи и други минерали в замяна на финансова подкрепа на фронта.
„Ако говорим за сделка, тогава нека сключим сделка, ние сме за това“, каза Зеленски, подчертавайки нуждата на Украйна от гаранции за сигурност от нейните съюзници като част от всяко споразумение.
Минералите на Украйна
Украйна отвори Кутията на Пандора с минералните си залежи за инвестиции миналата есен, докато представяше „плана за победа“, с който се опитваше да се постави в най-благоприятна позиция за преговори и да принуди Москва да седне на масата.
Зеленски каза, че по-малко от 20% от минералните ресурси на Украйна, включително около половината редкоземни залежи, са под руска окупация.
Редкоземните елементи са важни за производството на високопроизводителни магнити, електродвигатели и потребителска електроника. Според Зеленски Москва може да освободи тези ресурси за своите съюзници: Северна Корея и Иран.
„Трябва да спрем Путин и да защитим това, което имаме – богатият регион на Днепър в централна Украйна“, каза той.
Руските войски набират позиции на изток от месеци, хвърляйки огромни ресурси в безмилостна офанзива, докато много по-малката армия на Киев се бори с недостиг на войници и се тревожи за бъдещи доставки на оръжия от чужбина.
Зеленски разгърна карта на редкоземните елементи на масата в президентския си кабинет в Киев, на която са маркирани многобройни минерални находища, включително и източните райони на Украйна, съдържащи редкоземни елементи. Около половината от тях в момента са под контрол на Русия.
Според Зеленски Украйна има най-големите в Европа запаси от титан, който е от съществено значение за авиационната и космическата индустрия, и на уран, използван за ядрена енергия и оръжия. Много от находищата на титан са в северозападна Украйна, далеч от боевете.
Киев бързо преразгледа външнополитическия си подход, за да намери диалог с новия обитател на Белия дом, най-важният съюзник на Украйна. Но Зеленски подчерта, че Киев не предлага „раздаване“ на ресурсите си, а взаимноизгодно партньорство за съвместното им развитие:
„Американците помогнаха най-много и следователно те трябва да спечелят най-много. Бих искал да говоря за това с президента Тръмп.”
Зеленски предупреди, че Русия е запозната в детайли къде са разположени ресурсите на Украйна от геоложките проучвания от съветската епоха, които са върнати в Москва след независимостта на Киев през 1991 г..
Киев и Белият дом обсъждат идеята за използване на огромните подземни газови хранилища на Украйна за съхранение на американски втечнен природен газ.
„Знам, че администрацията на Тръмп е много заинтересована от това… Ние сме готови и желаем да имаме договори за доставки на LNG за Украйна“, каза украинският президент.
Зеленски иска среща с Тръмп преди преговорите САЩ – Русия
Между 14-16 февруари ще се проведе Мюнхенската конференция по сигурността, на която ще присъстват високопоставени служители от цял свят.
Зеленски планира да присъства на форума, където се очаква и Кийт Келог, специалният пратеник на Тръмп за Русия и Украйна.
Но също така иска да разговаря и лично с Тръмп, преди американският президент да се срещне с руския президент Владимир Путин.
„В противен случай ще изглежда като диалог за Украйна без Украйна“, каза Зеленски.
Тръмп обяви в петък, че очаква да разговаря със Зеленски следващата седмица. Украинският президент отбеляза, че негов приоритет в този разговор ще бъде нуждата на Украйна от гаранции за сигурност като част от всяка сделка, за да се предотврати ново нахлуване на Русия в бъдеще.
Беше фундаментално Западът да определи широка стратегия, преди да започне преговори с Москва. Администрацията на Украйна вече има редовни контакти с Келог и съветника по националната сигурност на Тръмп, Майкъл Уолц.
Натискът на Тръмп идва в момент, когато настъпващите руски сили заплашват главния украински логистичен център Покровск. Зеленски потвърди, че войските му са започнали нова офанзива в четвъртък, напредвайки с 2,5 км. по-навътре в района на Курск в Русия. Кремъл каза обаче, че атаката е била отблъсната.
Според украинското военно командване хиляди севернокорейски войници, воюващи на страната на Русия, вече са се върнали към активни бойни действия срещу силите на Киев в Курск след пауза от няколко седмици.
АП
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.