Проучването
Скорошно проучване разкри за първи път наличието на микропластмаса в антарктическия сняг, дори в райони, считани за девствени.
Изследователи от British Antarctic Survey (BAS) откриха пластмасови частици в ледниците Union и Schanz , както и на Южния полюс, където Антарктическата програма на САЩ поддържа изследователска станция.
Откритието, публикувано в Science of the Total Environment, използва нова усъвършенствана техника, способна да открива частици с размер до 11 микрометра (размера на червените кръвни клетки), което прави възможно идентифицирането на микропластмаси в концентрации до 3099 частици на литър сняг, цифри 100 пъти по-високи от предишни проучвания.
Анализът разкри, че 95% от микропластмасата е по-малка от 50 микрометра, което предполага, че предишни проучвания може да са подценили степента на замърсяване в региона.
Сред откритите пластмаси са полиамид (използван в текстила), полиетилен терефталат (наличен в контейнери и бутилки), полиетилен и синтетичен каучук.
Полиамидът е преобладаващ
Интересното е, че полиамидът е преобладаващата пластмаса в депата, но липсва на места за дистанционно „управление“, което предполага местни източници на замърсяване, като дрехи, въжета и знамена, използвани при експедиции.
Екологът д-р Клара Мано предупреждава, че замърсяването с микропластмаса може да повлияе на албедото на снега, ускорявайки топенето на леда. Освен това, тези замърсители могат да бъдат транспортирани до ключови екосистеми, оказвайки влияние върху видове като пингвини, тюлени и крил, които са от съществено значение за хранителната верига на Антарктида.
Никъде не е безопасно
Въпреки строгите разпоредби за внасяне на материали в Антарктида, съавторът на изследването д-р Кърсти Джоунс-Уилямс подчертава, че тези открития показват, че „никъде по Земята не е недокоснато от човека“.
Проучването засилва необходимостта от продължителен мониторинг в региона и предоставя важни сигнали за създаването на глобална политика срещу замърсяването с пластмаси, като например преговорите на ООН за Глобалния договор за пластмасите.
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.