Тъй като много от родителите вече работят от къщи, а децата преминават към дистанционно обучение, пространствата в домовете ни се споделят между всички повече от всякога.
Всяка ситуация е уникална, но има няколко универсални правила, които да ви помогнат за споделяне на домашното пространство и да запазите разума си.
Дефинирани пространства
Ако в дома са необходими специфични зони (например лично пространство за работни срещи или усамотено пространство за учене за студентски изпити), тези зони трябва да бъдат идентифицирани и всички да знаят за какво служат. Работното пространство у дома не винаги може да бъде отделна стая, но отделно пространство, да (дори бюро или маса в стаята).
За да намалите безпокойството, когато използвате „частното си“ пространство, уведомете другите у дома. Една обикновена бележка „Работя“, залепена на вратата (или облегалката на стола ви), може да е достатъчна, за да си осигурите спокойна атмосфера за работа. Тази стратегия може да насърчи независимостта на децата и да уведоми родителите или братята и сестрите, когато даден ученикът е фокусиран върху домашното си.
Ако дадено пространство ще се използва само за игра, опитайте се да го дефинирате. Например сложете килим на това място, наредете върху него играчките и кажете на децата, че това пространство с килима е за игра.
Дефинираните пространства ще спомогнат много за добро споделяне на домашното пространство.
Неработна зона
Освен определяне на пространства за работа, също толкова е важно наличието на неработни зони, които позволяват на членовете на семейството да комуникират и общуват. Този тип пространство е полезно, за да могат членовете на семейството да се откъснат от работата и да си починат.
Неработните зони ще спомогнат много за по-лесно възприемане на дефинираните пространства за споделяне на домашното пространство.
Физически граници
Физическите граници ще помогнат да се определи пространството и ще напомнят, че пространството има конкретни предназначение и цел. Границите могат да бъдат прости – няколко стайни растения или мебел. Когато отделна стая не е възможна, семействата трябва да проявят креативност към очертаването на пространството. Опитайте да създадете разделител със завеса, която може да се дръпне, когато пространството се използва.
Дисциплина
За добро споделяне на домашното пространство трябва да се спазват правилата и да се поддържа дисциплина. Трябва да се спазва графика за деня както от децата, така и от възрастните. Спазвайте времето за хранене, времето за работа, рутинните упражнения сутрин и всякакви други редовни дейности, доколкото е възможно.
Графици
За да може цялото семейство да е запознато с плана за споделяне на домашното пространство, е полезно да имате публикуван графици. Графици не са само за работа, но и за училище и други ежедневни семейни дейности. Графиците ще предотвратят дублиране на едни и същи дейности в едно и също време от различни членове на семейството. Ако няколко човека, които се нуждаят от интернет в един и същ момент, може да бъде проблем, ако покритието на връзката е ограничено. Понякога си струва усилието да преместите работната си среща, ако тя оставя без покритие онлайн сесията в училището на вашето дете. Няма да има разочарования, когато всеки е наясно с дневните графици.
Взаимопомощ
Когато повече хора прекарват времето си в къщи, означава, че трябва всеки да поеме своите задължения. Ще се консумира повече храна, ще се използват повече съдове и стаите ще бъдат все по-разхвърляни. Ангажирането на всички в поддържането на къщата подредена и чиста е задължително. По-малките деца могат да помагат при събирането на прането или миенето на чинии, докато по-големите, при приготвянето на храната. Децата ще възприемат нови умения и ще изградят увереност и самостоятелност, така задълженията върху родителите ще се разпределят между всички.
Преосмислете начина, по който се използват пространствата. Много домакинства имат помещения с определени функции. Това обаче не винаги би било възможно. Разгледайте пространствата в дома си и определете как многофункционално могат да бъдат използвани. Помислете за използване на нетрадиционни пространства като гараж или веранда, стая за фитнес. Кухнята, освен за хранене, може да се превърне в споделено пространство за учене на децата. Обособен кът в трапезарията може да е споделено пространство за провеждане на работни срещи. Когато преосмисляте използването на стаите във вашия дом, не забравяйте да обсъдите плановете си с човека, който е основният потребител на това пространство.
Без бъркотия
По-малко бъркотия означава по-малко почистване и по-лесно намиране на това, което търсиш. Дарете или продайте вещи, от които не се нуждаете и настоявайте всеки член на семейството да съхранява собствените си вещи на определено място, което да е винаги подредено.
Каквито и промени да направите в дома си за споделяне на домашното пространство, уверете се, че всички членове на семейството са запознати и съгласни с тях. Разбирането от всички защо се правят промени, ще гарантира ефикасността в споделянето на пространствата.
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.