Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка. Той напуска поста си в резултат на многохилядните протести в Сърбия. Вчера сръбският президент Александър Вучич обеща големи промени в правителството и обяви, че половината министри ще бъдат сменени.
Той каза още, че ще изпълни исканията на протестиращите. Недоволството в Сърбия не стихва от ноември след трагичната смърт на 15 души, които загинаха под срутената козирка на ремонтираната гара в Нови Сад. Според протестиращите корупцията в обществените поръчки и строителните фирми са довели до трагедията.
„След нападението над студентите в Нови Сад реших да напусна поста министър-председател на Сърбия. Имах дълга среща с президента Вучич. Той уважи моето решение и прие аргументите ми. Кметът на Нови Сад също ще подаде оставка. Така се изпълняват политическите искания на някои от най-крайните протестиращи“, каза Милош Вучевич.
Международните коментатори предполагат, че развитието в Белград е повече отчаян опит на президента Вучич да задържи властта, отколкото за някакви реални промени и осъзната вина. Позната политическа маневра е, когато устоите на даден режим са застрашени, да се дават жертви от второ и трето ниво, за да се спаси основният лидер.
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.



