Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка

Милош Вучевич
 
 

Сръбският премиер Милош Вучевич подаде оставка. Той напуска поста си в резултат на многохилядните протести в Сърбия. Вчера сръбският президент Александър Вучич обеща големи промени в правителството и обяви, че половината министри ще бъдат сменени.

Той каза още, че ще изпълни исканията на протестиращите. Недоволството в Сърбия не стихва от ноември след трагичната смърт на 15 души, които загинаха под срутената козирка на ремонтираната гара в Нови Сад. Според протестиращите корупцията в обществените поръчки и строителните фирми са довели до трагедията.

„След нападението над студентите в Нови Сад реших да напусна поста министър-председател на Сърбия. Имах дълга среща с президента Вучич. Той уважи моето решение и прие аргументите ми. Кметът на Нови Сад също ще подаде оставка. Така се изпълняват политическите искания на някои от най-крайните протестиращи“, каза Милош Вучевич.

Прочетете още:  Рафаел Надал обявява края на тенис кариерата си: Легендата на корта се оттегля

Международните коментатори предполагат, че развитието в Белград е повече отчаян опит на президента Вучич да задържи властта, отколкото за някакви реални промени и осъзната вина. Позната политическа маневра е, когато устоите на даден режим са застрашени, да се дават жертви от второ и трето ниво, за да се спаси основният лидер.

Още по темата

Земеделието на Украйна
Земеделието на Украйна по време на война
Земеделието на Украйна е дебалансирано от конфликта. В условията на...
Прочетете
Тръмп
Тръмп: Ще купим и притежаваме Палестинския анклав
Президентът на Съединените щати, Доналд Тръмп, още веднъж потвърди своя...
Прочетете
Шведските власти
Шведските власти освободиха кораба „Вежен“
Точно седмица след като беше задържан от шведските власти, има...
Прочетете

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.
Loading