Около милион американци годишно се очаква да развият деменция до 2060 г., което е приблизително двойно повече от днешния брой, съобщиха изследователи в понеделник.
Тази оценка се основава на ново проучване, което открива по-висок риск, отколкото се смяташе досега: след 55-годишна възраст хората имат от 4 на 10 шанс в крайна сметка да развият деменция, ако живеят достатъчно дълго.
Това е смразяващо число, но има стъпки, които хората могат да предприемат, за да намалят този риск, като контролиране на високо кръвно налягане и други лоши за мозъка здравословни проблеми. И не е късно да опитате дори на средна възраст.
„Всички наши изследвания показват, че това, което правите в средна възраст, наистина има значение“, каза д-р Йозеф Кореш от NYU Langone Health, който е съавтор на изследването в списанието Nature Medicine.
Деменцията не е само Алцхаймер
Да не си спомните име или къде сте оставили ключовете си, е типично за по-напреднала възраст. Но деменцията не е нормална част от стареенето – това е прогресивна загуба на памет, език и други когнитивни функции. Просто третата възраст е най-рискова.
Алцхаймер е най-често срещаната форма и тихите мозъчни промени, които в крайна сметка водят до нея, могат да започнат две десетилетия преди появата на симптомите. Други видове включват съдова деменция, когато сърдечни заболявания или малки инсулти нарушават притока на кръв към мозъка. Много хора имат смесени причини, което означава, че съдовите проблеми могат да изострят назряващите симптоми на Алцхаймер.
Измерването на риска от определена възраст спрямо потенциалния оставащ живот може да даде препоръки за обществено здраве и медицински изследвания.
„Това не е гаранция, че някой ще развие деменция“, предупреди д-р Джеймс Галвин, специалист по Алцхаймер от университета в Маями. Той не е участвал в новото проучване, но каза, че констатациите съвпадат с други изследвания.
Рискът от деменция е различен според възрастта
Предишни проучвания казват, че около 14% от мъжете и 23% от жените развиват някаква форма на деменция през живота си. Екипът на Coresh анализира по-нови данни от американско проучване, което проследява здравето на сърцето и когнитивната функция на около 15 000 възрастни хора в продължение на няколко десетилетия.
Те откриха, че рискът се променя с възрастта.
Само 4% от хората са развили деменция на възраст между 55 и 75 години, което Кореш нарича ключов 20-годишен прозорец за защита на здравето на мозъка.
За хората, които преживяват обичайни проблеми със здравето до 75 години, рискът от деменция след това скача до 20% до 85-годишна възраст и 42% между 85 и 95 години.
Като цяло рискът от деменция през целия живот, след 55-годишна възраст, е 35% за мъжете и 48% за жените, заключават изследователите. Това, че жените обикновено живеят по-дълго от мъжете, е основната причина за тази разлика, отбеляза Кореш. Афроамериканците имат малко по-висок риск, 44%, отколкото белите – 41%.
Има начини за намаляване на риска от деменция
Има някои рискови фактори, които хората не могат да контролират, включително възрастта и дали сте наследили генен вариант, наречен APOE4, който повишава шансовете в късна възраст от Алцхаймер.
Но хората могат да се опитат да предотвратят или поне да забавят здравословните проблеми, които допринасят за по-късна деменция. Кореш, например, носи каска, когато кара колело, защото повтарящи се или тежки мозъчни травми увеличават риска от деменция в по-късен етап от живота.
Особено важно: „Това, което е добро за сърцето ви, е добро и за мозъка ви“, добавя Галвин. Той призовава хората да спортуват, да избягват затлъстяването и да контролират кръвното налягане, диабета и холестерола.
Например, високото кръвно налягане може да наруши притока на кръв към мозъка, риск не само за съдова деменция, но и свързан с някои отличителни белези на Алцхаймер. По същия начин високата кръвна захар при лошо контролиран диабет е свързана с когнитивен спад и възпаление в мозъка.
„Останете и социално и когнитивно активни“, казва Галвин. Той призовава да ползват слухови апарати, ако възрастта води до загуба на слуха, което може да стимулира социалната изолация.
„Има неща, върху които имаме контрол и тези неща са наистина важни за поддържането на по-жизнен мозък с напредване на възрастта“, казва той.
Още по темата
БЮЛЕТИН Абонирайте се за бюлетина на Актуално за жената, за да получавате актуалните публикации.